Haber Sitesi
HV
02 EKİM Pazartesi 04:37

Harran Üniversitesi Öğrencileri Yerli ve Milli Araç Geliştirdi

Harran Üniversitesi öğrencileri kendi tasarımları olan ‘Harran Otomobil Girişim Grubu (HOGG) ismini verdikleri bir araç üretti.

EĞİTİM
Giriş Tarihi : 23-06-2023 14:46
Harran Üniversitesi Öğrencileri Yerli ve Milli Araç Geliştirdi

Şanlıurfa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrenci grubu iki ay gibi kısa bir sürede birçok araç parçasını kendi imkânları ile temin ederek yerli ve milli bir otomobil ürettiler. Otomotiv Teknolojisi Bölümünde eğitim gören 14 öğrenci yılsonu bitirme projesi çerçevesinde TOGG’dan esinlenerek 'HOGG' adını verdikleri otomatik sinyal ve sesli komutla sinyal verebilen bir araç tasarladılar.

Öğrenciler, deprem ve sel nedeniyle uzaktan eğitim sistemi olmasına rağmen okulun atölyesinde her gün bir araya gelerek çalışmalara devam etti. Günlerce pes etmeyerek atölyede parçaları birleştirerek aracı yapan öğrenciler, hocalarının verdiği yılsonu bitirme projesi ödevini başarıyla tamamladılar.

Otomotiv bölümü öğrencileri topluma faydalı yenilikçi bir teknoloji üzerinde bir proje geliştirerek ülke genelinde oluşan en çok trafik kazalarının nedenlerini araştırarak bir araç tasarladılar. Kazaların bir kısmının sinyal verme yüzünden olduğunu tespit eden Harran Otomobil Geliştirme Grubu, bunun üzerinde çalışarak bağımsız otomatik ve sesli komutla sinyal verebilen bir sistem geliştirdiler. Sesli yanıtla kontrol edilebilen sinyal sistemi, elektronik devreler ve yazılımlarla aracı dizayn ettiler. Aracı kullanan şahıs sola döneceği zaman ‘sola sinyal ver’ sağa döneceği zaman ‘sağa sinyal ver’ komutu ile otomatik olarak araç o yöne sinyal veriyor. Sistem, sürücünün sesine entegre olarak çalışıyor.  Ayrıca araç otomatik olarak 45 derecelik dönme açısına göre sinyal hemen aktif olarak o yöne sinyal vermeye başlıyor.

Harran Otomobil Geliştirme Grubu; Yusuf Demir, Mehmet Yaşar, Fatih Turmak, Şilaş El Hüseyin, Mehmet Alan, Emirhan Öğretmen, Mehmet Yalçın, Hasan Ay, Abdulselam Tahtasız, Abdurahim Kaya, Umutcan Akış, Fuat Çobanyıldızı, Mustafa Nitik, Cebrail Tuncel öğrencilerinden oluşuyor.

Yüksekokul öğrencileri olarak destek görmeleri halinde projeyi daha da geliştirmek istediklerini belirten Harran Otomobil Geliştirme Grubu: “Bu projeyi TOGG'dan esinlenerek yapmaya başladık. 14 kişilik öğrenci ekibimizle tamamen atıl araç parçalarından 14 bin TL maliyet ile yaptık. Harran Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Otomotiv Bölümü öğrencileri olarak yerli ve milli aracımız olan "TOGG" fabrikasını görmek istiyoruz

AdminAdmin

YORUMLAR