Haber Sitesi
HV
02 EKİM Pazartesi 05:15

Euro dolar rekor tazeledi

Altın fiyatları ve döviz kurları rekor seviyelerde hareket etmeye devam ederken kurumlar yeni tahminlerini peş peşe açıkladı. Citibank gelecek 6-12 ay içinde ons altın fiyatı için 2100 dolarlık rekor seviyede bir tahmininde bulundu. BofA Securities de dolar/TL kurunun yıl sonuna kadar 31 TL seviyesine geleceğini öngördü. Euro ise bugün 30 lirayı aştı. İşte 18 Temmuz Salı Kapalıçarşı verileri ile güncel döviz kurları ve anlık, canlı Cumhuriyet altını, gram altın, çeyrek altın

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-07-2023 10:13
Euro dolar rekor tazeledi

Dolar/TL bu sabah 26,50 seviyesini aşarak rekor tazeledi. Kur 26,72’yi gördü. 

1 Euro ise bugün ilk kez 30 lira seviyesini aştı ve 30,08 seviyesini gördü.

Dolar kurunda sene başından bu yana artış yüzde 42’ye ulaştı.

GRAM ALTIN REKOR SEVİYEDE
Bu hafta önemli bir değişiklik beklenmeyen ons altın fiyatı 1963 dolardan işlem görüyor. Gram altın fiyatı ise 1673 TL ile rekor seviyelerden değerleniyor. Çeyrek altın 2823 TL, Cumhuriyet altını da 11.441 TL’den alıcı ile buluşuyor.

Piyasalarda kademeli sıkılaştırma sürecindeki Merkez Bankası’nın (TCMB) perşembe günü açıklayacağı faiz kararı haftanın en önemli gündem maddesi olarak izleniyor.

Hükümet seçim öncesi uygulanan ekonomi politikalarının sonucu ve deprem kaynaklı artan maliyetler nedeniyle art arda gelir artırıcı önlemler açıkladı.

Kapsamlı vergi artışlarının mali disiplini garanti altına alabileceğini belirten ekonomistler, aynı sürecin kısa vadede enflasyonu ise körükleyeceğine dikkat çekiyor.

FED FAİZ KARARI 26 TEMMUZ’DA AÇIKLANACAK
ABD enflasyon verisi sonrası Fed’in faizde zirve seviyeye yakın olduğu kaydedilirken bu noktada gözler 26 Temmuz’daki karara çevrildi. Haziran ayında Fed Başkanı Powel’ın açıklamaları üyelerin yıl sonuna kadar iki faiz artırımını üzerinde mutabık kaldıkları yönünde olmuştu. 26 Temmuz’da yapılacak Fed toplantısında 25 baz puan artırımına piyasa neredeyse kesin gözüyle bakarken, Powell’ın karar ardından yapacağı açıklamaların daha kritik rolde olacağı ifade ediliyor.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI 20 TEMMUZ’DA
Ekonomistler yaşanan bu artışın fiyatları yukarı itmesinin mümkün olduğunu dile getiriyor. Enflasyon riski artarken tüm gözler 20 Temmuz’da yapılacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararının açıklanacağı PPK toplantısında olacak. Piyasada, politika faizine dair beklentiler yüzde 16-20 bandına yayılmış durumda.

CITI İLE BOFA’DAN ALTIN VE DOLAR TAHMİNİ
New York merkezli Citibank, altın, petrol ve gümüş fiyatlarına ilişkin görüşlerini açıkladı. Yayımladığı raporda, Citibank’ın, altın fiyatlarına ilişkin tahmini, JPMorgan’ın beklentilerinin üzerinde bir seviyeye şekillenirken, banka petrol talebinde ise düşüş öngördü.

Citibank, 2023 yılı için global petrol talebi artış beklentisini 1.8 milyon varil/günden 1.6 milyon varil/güne revize etti. Bu düşüşün nedeni olarak, ekonomik büyüme beklentilerindeki yavaşlama ve enerji talebindeki zayıflama gösterildi.

Altın fiyatlarına gelince banka, gelecek 6-12 ay içinde ortalama altın fiyatının taze bir rekor kırarak ons başına 2100 dolar seviyesine çıkmasını bekliyor. Bu beklentinin arkasında, ekonomik belirsizliklerin yatırımcıları güvenli limanlara yönlendirmesi yer alıyor.

Gümüş fiyatlarına ilişkin olarak ise Citibank, yıl sonunda ortalama gümüş fiyatının ons başına 28-30 dolar aralığında olmasını bekliyor.

 
BofA Securities ise yayınladığı bir raporda dolar/TL kuruna ilişkin tahminini paylaştı. Buna göre doların yıl sonuna kadar 31 TL olmasını beklediklerini dile getirdiler.

Paylaş   

Enes HAKTANKAÇMAZEnes HAKTANKAÇMAZ

YORUMLAR